2017 FFA Leadership Contest Results

DISTRICTS:

  • Creed Speaking - 1st Gold: Carson Chambers
  • Creed Speaking - 2nd Gold: Savanna Graham
  • Junior High Public Speaking - 8th Silver - Gary Raymond
  • Junior High Public Speaking - 2nd Gold - Caleb Dyer
  • Junior High Public Speaking - 1st Gold - Dylan Sanford
  • Greenhand Conduct of Meetings 1st Gold - Chloe Stowell, Abby Gray, Jasmine Davenport, Kristin Norman, Sierra Williamson, Brooklyn Bahr, Cheyenne Ewing
  • Greenhand Conduct of Meetings 3rd Silver- Tristin Siscoe, Alana Nelson, Kursten Schwartz, Dylan Still, Chloe Marsh, Tamara Butler
  • Greenhand Public Speaking 2nd Gold- Madison Gray
  • Parliamentary Procedure 1st Gold - Kayla LaRocque, Trenton Grady, Zayne Gray, Riley Sherman, Shane Taylor, Bri Mead, Alexis Reed, Emily Brown, Cheyene Piepkow
  • Agricultural Issues - 3rd Gold - Role of Adults in the Livestock Show Industry: Baileigh Proteau, Emily Branstetter, Tyson Bahr, Anna Siscoe, Kaylee Dittis
  • Agricultural Issues - 1st Gold - Mosquito Abatement Program: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Grace Newland, Destiny Brown, Madelyn Heisler, Madelyn Kidder
  • Demonstration 6th Silver: Sheep Artificial Insemination: Maddy Camburn, Noah Baxter
  • Job Interview - 10th Silver- Carrie Creger
  • Job Interview - 9th Silver- Ashley Brown
  • Job Interview - 1st Gold - Amber Heisler
  • Prepared Public Speaking 1nd Gold - Kassondra Higelmire
  • Prepared Public Speaking 3rd Gold - Abby Kuntzleman
  • Extemporaneous Speaking - 2nd Gold: Carly Claucherty

REGIONALS:

  • Creed Speaking - 1st Place - Gold : Carson Chambers
  • Creed Speaking - 3rd Place - Silver : Savanna Graham
  • Junior High Public Speaking - 1st Place, Gold - Caleb Dyer
  • Junior High Public Speaking -2nd Place, Gold - Dylan Sanford
  • Greenhand Conduct of Meetings - 1st Place, Gold - Chloe Stowell, Abby Gray, Jasmine Davenport, Kristin Norman, Sierra Williamson, Brooklyn Bahr, Cheyenne Ewing
  • Greenhand Public Speaking - 2nd Place, Gold - Madison Gray
  • Parliamentary Procedure - 1st Place, Gold - Kayla LaRocque, Trenton Grady, Zayne Gray, Riley Sherman, Shane Taylor, Bri Mead, Alexis Reed, Emily Brown, Cheyene Piepkow
  • Agricultural Issues - 1st Place, Gold - Mosquito Abatement Program: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Grace Newland, Destiny Brown, Madelyn Heisler, Madelyn Kidder
  • Job Interview - 5th Place, Silver - Amber Heisler
  • Prepared Public Speaking- 2nd Place, Gold - Kassondra Higelmire
  • Extemporaneous Speaking - 2nd Place, Gold: Carly Claucherty

STATE:

  • Contests:
    • Creed Speaking - 6th Place, Silver : Carson Chambers
    • Junior High Public Speaking - STATE CHAMPION, Gold - Caleb Dyer
    • Junior High Public Speaking - 9th Place, Silver - Dylan Sanford
    • Greenhand Conduct of Meetings - 8th Place, Silver - Chloe Stowell, Abby Gray, Jasmine Davenport, Kristin Norman, Sierra Williamson, Brooklyn Bahr, Cheyenne Ewing, Autumn Greenhill
    • Greenhand Public Speaking - 9th Place, Silver - Madison Gray
    • Parliamentary Procedure - 7th Place, Silver - Kayla LaRocque, Trenton Grady, Zayne Gray, Riley Sherman, Shane Taylor, Bri Mead, Alexis Reed, Emily Brown, Cheyene Piepkow
    • Agricultural Issues - 6th Place, Silver - Mosquito Abatement Program: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Grace Newland, Destiny Brown, Madelyn Heisler, Madelyn Kidder
    • Prepared Public Speaking - 12th Place, Silver - Kassondra Higelmire
    • Extemporaneous Speaking - 5th Place, Silver: Carly Claucherty
  • Awards:
    • Outstanding Junior Awards - Noah Baxter, Zach Betz, Destiny Noelle Brown, Maddy Belle Camburn, Kaylee Dittis, Emmy Dyer, Amber Michelle Heisler, Madelyn Rose Heisler, Caitlin Grace Henne, Kassondra Higelmire, Madelyn Kidder, Dylan Konkle, Abigale Kuntzleman, Gracie Newland
    • State FFA Degrees - Kyle R Austin, Tyson Bahr, Emily Rose Branstetter, Devin N Brown, Keeley Church (SILVER), Carly Abbegail Claucherty (GOLD), Ryley Gray, Vella Naylor, Baileigh Proteau (SILVER), Bethany Cathleen Siple (GOLD) , Anna Lynn Siscoe, Sarah-Jane Louise Sterrett, Tyler Teague, Bethany Cathleen Siple
    • Agriscience Fair -
      • Noah Baxter and Abigale Kuntzleman - State Runner-up, Silver
      • Emmeline Dyer - State Champion, Gold
      • Zachary Betz and Madelyn Kidder - 3rd Place, Bronze
      • Carly Claucherty and Graceyn Newland - State Champion, Gold
      • Destiny Brown and Madison Neelis
      • Madeline Camburn and Kaylee Dittis - State Champion, Gold
      • Madelyn Heisler and Justin Bierwagen - State Champion, Gold
      • Amber Heisler and Dylan Konkle
      • Caitlin Henne - State Runner-up, Silver
    • State FFA Band - Maddy Camburn, Travis Bristow, Alexa Gilbert
    • State FFA Choir - Tristin Siscoe, Madelyn Leva
    • Academic Excellence Awards -
      • Bronze - Bri Mead, Shane Taylor, Ashley Hemminger, Raelynn Frey, Lauren Hauler, Riley Sherman
      • Silver - Kassondra Higelmire, Caitlin Henne, Emmy Dyer, Madelyn Heisler, Gracie Newland, Destiny Brown, Maddy Camburn, Zach Betz, Dylan Konkle, Abby Kuntzleman
      • Gold - Carly Claucherty, Vella Naylor, Bethany Siple, Sean O'Hearon, Emily Branstetter
    • Proficiency Awards - Bethany Siple (Goat Production - Silver Award), Bethany Siple (Dairy Placement - Bronze Award)
    • Delegates - Kassondra Higelmire, Abby Kuntzleman, Kaylee Dittis
    • National Chapter - Top 3 in the State, Gold Award - STATE CHAMPIONS
    • Speak Ag Award (Food For America) - 3rd Place in the State
    • BOMC - State Award

  • 2004 Leadership Contest Results
  • 2005 Leadership Contest Results
  • 2006 Leadership Contest Results
  • 2007 Leadership Contest Results
  • 2008 Leadership Contest Results
  • 2009 Leadership Contest Results
  • 2010 Leadership Contest Results
  • 2011 Leadership Contest Results
  • 2012 Leadership Contest Results
  • 2013 Leadership Contest Results
  • 2014 Leadership Contest Results
  • 2015 Leadership Contest Results
  • 2016 Leadership Contest Results
Springport Agriscience Program, PO Box 100, 300 W. Main St., Springport MI 49284
Phone: (517)857-3475, Fax: (517)857-3251, Email: megan.merrill@springportschools.net
Instructors: Megan Merrill and Pat Henne